Dermapen Nedir?

Mira Saç Ekimi DermapenDermapen medikal bir estetik uygulamasıdır. Dermapende amaç,  vücudun doğal maddeleri olan kolajen ve elastin sentezinin hızını arttırmaktır. Bu sayede cilde herhangi bir cerrahi operasyon yapılmaksızın cildin gençleşmesi ve sağlığını koruması amaçlanmaktadır. Dermapen ile cilt güzelleştirme operasyonu dermapen adı verilen bir cihazla yapılmaktadır. Tedavi de ismini bu cihazdan almaktadır.

Dermapen İle Cilt Gençleştirme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Dermapen ile cilt gençleştirme mikro düzeyde gerçekleştirilmektedir. Cilt üzerinde gözle görülemeyecek kadar küçük noktalar açılmaktadır. Bu şekilde kasıtlı biçimde açılan bu yaralar, vücudun onarım mekanizmasını devreye sokacaktır. Bu durum da ciltte onarımın artmasına ve doğal yollarla cildin güzelleşip gençleşmesine olanak sağlayacaktır. Bu yöntemle vücuttaki onarım görevini üstlenen hücrelerin, tedavi edilmesi istenen noktaya getirilecektir. Bu yöntem PRP tekniği ile birlikte uygulandığı takdirde başarı oranı da artmaktadır.

Peki bu uygulama tam olarak nasıl yapılmaktadır. İlk etapta doktorunuz  tarafından dermapen yapılması önerilmektedir. Doktor tavsiyesi bu tedavi yöntemi için son derece mühimdir. Tedaviye karar verldikten sonra ilk etapta dermapenin yapılacağı bölgenin güzelce temizlenmesi gerekmektedir. Zira açılacak mikro deliklerden de enfeksiyon kapma riski vardır.  Bu nedenle hijyen birinci önceliktir.

İkinci aşamada dermapen yapılacak olan bölgeye ağrı ve acı hissini azaltacak kremler sürülmektedir. Bu kremler lokal anestezi etkisi göstermektedir. Mikri delikler açılması az da olsa acı verebileceğinden bu yöntem uygulanmaktadır. Krem sürüldükten sonra 15 – 20 dakika beklenmesi gerekmektedir. Zira lokal anestezi etkisi yapacak olan bu kremin aktif hale gelmesi biraz zaman almaktadır. Kişinin cildi uyuştuktan sonra operasyona geçilebilir.

İğnenin boyutu tedavinin şekline göre doktor tarafından belirlenmektedir. Boyut olarak 0.5 mm ile 2.5 mm arasında bir iğne boyutunda söz edlebilir. Boyut belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir. İşlem yapıldıktan sonra ciltte oluşabilecek ağrı, şişkinlik ve morlukların önlenmesi amacıyla bölgeye buz tedavisi uygulanacaktır. Daha sonra da kişiyi rahatlatacak serum uygulanır. 1 ila 1.5 saat sonra kişi normal yaşantısına dönebilir.

Tedaviden sonra hastanın yapması gereken bir takım şeyler de mevcuttur. İlk olarak bölgenin temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Nasıl birb bakım yapmanız gerektiği size doktorunuz  tarafından anlatılacaktır. İkinci olarak bölgenin güneşten bir müddet uzak tutulması da büyük önem taşımaktadır. Dermapenin hangi sıklıkla tekrar edilmesi gerektiği doktorunuz tarafından belirlenecektir. Genel olarak 2-3 haftada bir 4-6 civarı seans önerilir.

Dermapen Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Tedavi bittiği andan itibaren uygulamanın etkisi yavaşça görülmeye başlar. Dermapen yapılan bölgedeki kolajen ve elastin sayısı artar bu da cildin gençleşmesini ve güzelleşmesini sağlamaya başlar. İlk aylarda iyice belirgin olmaya başlayan bu olumlu etki, 3. Aya gelindiğinde zirve yapacaktır. Dermapenin etkisi ise 6. Aya girilmesinden itibaren azalmaya başlar. 6. Aydan sonra dermapen tedavisinin tekrarı tavsiye edilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

İlk etapta doktorunuz tarafından dermapen yapılmasını önerilmelidir. Muayeneden sonra buna karar verilebilir. Sizin kendi başınıza böyle bir karar almanız doğru olmayacaktır. Dermapen yapacak olan kliniğin iyi bir klinik olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Neticede bu tıbbi bir işlemdir ve kesinlikle uzman eller tarafından yapılması gerekmektedir. Dermapen tedavisinden önce aklınızda olan soruları doktorunuza danışmanız doğru olacaktır. Hatta dermapen yaptıracağınız kliniğin, referanslarını kontrol etmeniz de içinizi rahatlatabilir. Bu nedenle acele karar vermeden en doğru kliniği seçmenizi öneririz.

Kaç Seans Olmalıdır?

Kişinin cilt durumuna göre seans sıklığı farklılık göstermektedir.  Genel olarak 2 ila 8 seans arası bir sayıdan söz edilebilir.

Dermapen İle Lazer Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Lazer operasyonu da sıklıkla yapılan bir operasyon olsa da dermapen son derece güvenilir olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Dermapen her tip cilde sahip kişilere yapılabilen bir tedavi şekliyken, lazer esmer tene sahip olan kişilerde sıkıntı yaratmaktadır. Ayrıca dermapende lazerde olduğu gibi yanma ve yara oluşturma gibi olumsuzluklar yaşanmamaktadır. Ayrıca son derece güvenilir ve rahattır.

Neden Dermapen Yaptırmalıyım?

Dermapen oldukça etkili olan ve son yıllarda popüler hale gelmiş bir cilt gençleştirme yöntemidir. Cildimiz birçok sebepten ötürü zarar görmektedir. Bunlar arasında yaşlanma sebebiyle olan bozukluklar, kalıtsal bozukluklar ve çevresel bozukluklar gibi etmenler yer almaktadır. Oldukça güvenilir ve sağlıklı bir yöntem olan dermapen yöntetimyle bu şikayetler en aza indirgenebilir. Üstelik bu hiçbir cerrahi müdahele olmaksızın yapılmaktadır. Bu yöntemle oldukça öne çıkan dermapen popüleritesini ilerleyen yıllarda da arttıracak gibi görünüyor.

Güzel bir cilde sahip olmak ve genç görünmek, kişinin özgüvenini arttıran bir faktördür. Yaşlanmaya karşı alınabilecek en iyi önlemlerden olan dermapen, kişinin kendisini daha genç ve daha enerjik hissetmesini de sağlayacaktır.

Dermapenin cilt için olumlu etkileri saymakla bitmez. Cildi sıkılaştırır, sarkmaları önler, ciltteki kırışıklıkları azaltır ve cilttek çatlakların önüne geçer. Özellikle PRP tekniği ile uygulandığında çok daha olumlu sonuçlar alabileceğini Dermapen işlemi, her birey tarafından düzenli olarak yaptırılması gereken bir işlem olarak ön plana çıkmaktadır.

Dermapen Kimlere Yapılamaz?

Maalesef dermapen tedavisinden yararlanamayacak olan kişiler de bulunmaktadır. Bunlar genel olarak bir rahatsızlık sebebiyle oluşan engellerdir. Cilt kanseri olan kişiler, çok sivilceye sahip olanlar, açık yarası bulunanla, deri enfeksiyonu olanlar ve siğilleri olanlar dermapen işlemini yaptıramamaktadır.