Kaş & Kirpik Ekimi Nedir?

Mira Kaş ve Kirpik Ekimi

Kaş ve kirpik insan yüzü için önemli bir detaydır ve görünüşümüzü tamamlar. Kaş ve kirpikler ne kadar dolgun ve şekilli olursa, dışarıya verdiğimiz izlenim de o kadar etkili olur. Bu nedenle zaman zaman kaş ve kirpik dökülmeleri gibi problemler insanda olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Kişiler kötü görüntüde olduklarını düşündükleri zaman bu onların hem özel hem de iş hayatındaki performanslarına dahi yansır. Bu nedenle uzmanlar kaş ve kirpik ekimini şiddetle önermektedir.

Kaş ve kirpikler birçok nedenden ötürü dökülebilmektedir. Bu nedenlerin başında ise kronik ve sistemik rahatsızlıklar, yanık, doğuştan gelen problemler tiroit sorunları, alopesi areatalar, dövmeler, enfeksiyonlar, koparma eylemi kaşların genleşmesi ya da diğer genetik eğilimledir. Kaş ve kirpik ekimi de tıpkı saç ekimi gibi yapılmaktadır. Saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi kaş ve kirpik ekiminde de uygun ortam ve uygun bir vücut yapısı varsa nakiller kalıcı olmaktadır.  Neticede kaş ve kirpiklerin her insanda farklı olmak üzere kendine özgü nitelikleri vardır ve bu nakil işlemleri insandan insana farklı sonuçlara yol açabilir. Kaş ve kirpik ekimi işlemleri, vücudun başka bir yerinden kök alınarak, kaş ve kirpik alanına nakledilmesi eylemlerinden ibarettir. Sağlıklı folliküller genellikle sıklıkla kullanılan donör alanından, yani ense bölgesinden alınmakta ve kişinin istediği kaş ve kirpik biçimine göre nakledilmektedir.

SÜREÇ NASIL İŞLER?

Kaş ve kirpik ekimi işlemlerinde tıpkı saç naklinde olduğu gibi aynı süreçler izlenmektedir. Bu operasyonda vücudun herhangi bir noktasından sağlıklı kıl kökü alınmakta ve daha sonra ise problemli olan bölgeye nakil edilmektedir.  Uzmanların deneyimlerine göre en sağlıklı kıl kökleri ense bölgesinde bulunmakta ve kökler genellikle o alandan alınmaktadır. Bu uygulama sırasında hastalara genellikle lokal anestezi uygulanır. Bununla birlikte kaş ve kirpik ekimi sırasında dikkatli olunması gereken en önemli nokta doğal çıkış yönü ve kaş ile kirpiklerin şeklidir. Bunların hepsi önceden planlanmalı ve ekim işlemleri buna göre yapılmalıdır.

Peki ekim işlemleri öncesinde ve sırasında neler yapılır?

Ekim işlemleri öncesinde ve işlem sırasında yapılanları şu şekilde adım adım maddeleyebiliriz:

  • Ekim yapılması planlanan bölgeye, vücudun istenilen bir lokasyonundan (genellikle ense kökü) kökler alınır. Bu kökleri alırken mikromotor aleti kullanılmaktadır.
  • Daha sonra kıl köklerinin ekileceği sorunlu bölgeye ihtiyaca göre 500 kök yani greft ekimi yapılır. Bu işlem kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.
  • İşlem yaklaşık olarak 1 – 2 saat sürmektedir. Eğer lokal bir alanda dökülme sorunu varsa işlem 30 dakikada bile halledilebilmektedir.
  • İşlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Herhangi bir kesi olmadığı için nakil alanı hızlı ve sağlıklı bir biçimde iyileşmektedir.
  • Operasyondan sonra herhangi bir iz kalmamaktadır.

NAKİL SONRASI NELER YAPILMALI

Kaş ve kirpik ekimi işlemlerinden sonra kirpikler ve kaşlar aşamalı bir biçimde büyür. Her insanda farklı farklı zamanlarda büyüme gerçekleşir. Bu nedenle eğer dökülme gibi bir durum söz konusu olursa korkmamak gerekmektedir. Peki nakil işlemlerinden sonra neler yapmak gerekir?

Kaş ve kirpik nakil operasyonundan sonra hasta dikkatli olmalıdır. Operasyon sonrasında uzayan kökler, 1 ay ya da 15 gün içerisinde bakıma tabi tutulabilir. Bununla beraber eğer hijyen koşullarından emin olunursa, kuaföre gidilerek kaşlara ve kirpiklere şekil vermek de mümkündür. Bunun kıl köklerine herhangi bir zararı yoktur.

Öte yandan operasyonda kesi olmamasından ötürü enfeksiyon gibi riskler de ortadan kalkmaktadır. Operasyonda işlem kısa sürede bitmekte ve hastalar gün içerisinde normal yaşantılarına da dönebilmektedir. Kaş ve kirpik ekimleri genellikle başarılıdır ve olumsuz sonuca pek rastlanmaz. Bazı bünyelerde durum değişmekte ve ekimden sonra 2. Seansa da ihtiyaç duyulabilmektedir. Kaş ve kirpiklerin tamamen kendini bulması ve toparlanma süreci içinse 4 ila 6 ay arasında bir zaman gerekmektedir.  Kaş ve kirpik ekimi hassas ve karmaşık bir operasyon gibi görünse de aslında oldukça güvenilir, hızlı, sağlıklı ve basittir. Bu nedenle sık sık tercih edilmektedir. Burada esas dikkat edilmesi gereken nokta doktorların alanında uzman olmasıdır. Aksi takdirde enfeksiyon başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilir.

Operasyon sırasında doğallık ön plana alınmaktadır. Bu nedenle merkezimizde yapılan tüm kaş ve kirpik ekimlerinde sonuçlar göz alıcı ve estetiktir. Yüzümüzde en önemli noktalardan birisi olan kirpik ve kaşlarımız ekim sırasında profesyonellere emanet edilmelidir.

KAŞ & KİRPİK EKİMİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Kaş Ekimi ve Kirpik Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Kaş ve kirpik ekimi bu yönde problem taşıyan herkese uygulanabilir. Genellikle ense bölgesinde sağlam saç kökleri bulunan insanlarda yöntem yüzde 99 gibi bir oranla başarıyla sonuçlanır.

Kaş Ekimi ve Kirpik Ekimi Esnasında Ağrı Hissedilir mi?

Kaş ve Kirpik Ekimi esnasında tüm hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır. Bununla beraber operasyonda herhangi bir kesi olmadığı için ağrı ve sızı hissedilmez ayrıca enfeksiyon gibi riskler de ortadan kalkar.

Kaş ve Kirpik Ekimi Doğal Durur mu?

Yüzün simetrisine uygun bir kaş ve kirpik stili seçilirse ve bu işlemi gerçekleştiren doktor alanında uzmansa kesinlikle sonuçlar estetik ve doğal olacaktır.