Kaş & Kirpik Ekimi Nedir?

Mira Kaş ve Kirpik EkimiKaş ve kirpik insan yüzü için önemli bir detaydır ve görünüşümüzü tamamlar. Kaş ve kirpikler ne kadar dolgun ve şekilli olursa, dışarıya verdiğimiz izlenim de o kadar etkili olur. Bu sayede kaş ve kirpiklerimizin bakımını düzenli olarak gerçekleştirmeliyiz. Bu nedenle zaman zaman kaş ve kirpik dökülmeleri gibi problemler insanda olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Kişiler kötü görüntüde olduklarını düşündükleri zaman bu onların hem özel hem de iş hayatındaki performanslarına dahi yansır. Bu nedenle uzmanlar kaş ve kirpik ekimini şiddetle önermektedir.

Kaş ve kirpikler birçok nedenden ötürü dökülebilmektedir. Bu nedenlerin başında ise kronik ve sistemik rahatsızlıklar, yanık, doğuştan gelen problemler tiroit sorunları, alopesi areatalar, dövmeler, enfeksiyonlar, koparma eylemi kaşların genleşmesi ya da diğer genetik eğilimlerdir. Kaş ve kirpik ekimi de tıpkı saç ekimi gibi yapılmaktadır. Saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi kaş ve kirpik ekiminde de uygun ortam ve uygun bir vücut yapısı varsa nakiller kalıcı olmaktadır.  Neticede kaş ve kirpiklerin her insanda farklı olmak üzere kendine özgü nitelikleri vardır ve bu nakil işlemleri insandan insana farklı sonuçlara yol açabilir. Kaş ve kirpik ekimi işlemleri, vücudun başka bir yerinden kök alınarak, kaş ve kirpik alanına nakledilmesi eylemlerinden ibarettir. Sağlıklı folliküller genellikle sıklıkla kullanılan donör alanından, yani ense bölgesinden alınmakta ve kişinin istediği kaş ve kirpik biçimine göre nakledilmektedir.

SÜREÇ NASIL İŞLER?

Kaş ve kirpik ekimi işlemlerinde tıpkı saç naklinde olduğu gibi aynı süreçler izlenmektedir. Bu operasyonda vücudun herhangi bir noktasından sağlıklı kıl kökü alınmakta ve daha sonra ise problemli olan bölgeye nakil edilmektedir.  Uzmanların deneyimlerine göre en sağlıklı kıl kökleri ense bölgesinde bulunmakta ve kökler genellikle o alandan alınmaktadır. Bu uygulama sırasında hastalara genellikle lokal anestezi uygulanır. Bununla birlikte kirpik ve kaş ektirme işlemi sırasında dikkatli olunması gereken en önemli nokta doğal çıkış yönü ve kaş ile kirpiklerin şeklidir. Bunların hepsi önceden planlanmalı ve ekim işlemleri buna göre yapılmalıdır. Bu program uzman kişiler tarafından belirlenerek tedavi görecek kişilere bildirilmektedir. Bu sürece tedavi gören kişilerin saygı göstermesi ve uyması gerekmektedir. Böylelikle sorunsuz olarak tedavi sonuçları elde edilmektedir.

Peki ekim işlemleri öncesinde ve sırasında neler yapılır?

Ekim işlemleri öncesinde ve işlem sırasında yapılanları şu şekilde adım adım maddeleyebiliriz:

  • Ekim yapılması planlanan bölgeye, vücudun istenilen bir lokasyonundan (genellikle ense kökü) kökler alınır. Bu kökleri alırken mikromotor aleti kullanılmaktadır. Böylelikle kökler sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde alınmaktadır.
  • Daha sonra kıl köklerinin ekileceği sorunlu bölgeye ihtiyaca göre 500 kök yani greft ekimi yapılır. Bu işlem kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Ciddi bir sorun oluşmaması için uzman bir doktorun bu tedaviyi gerçekleştirmesi doğru olacaktır.
  • İşlem yaklaşık olarak 1 – 2 saat sürmektedir. Eğer lokal bir alanda dökülme sorunu varsa işlem 30 dakikada bile halledilebilmektedir. Bu süreç tedavi gören kişinin tedavi edilecek alanına göre değişiklik gösterebilmektedir.
  • İşlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmemektedir. Herhangi bir kesi olmadığı için nakil alanı hızlı ve sağlıklı bir biçimde iyileşmektedir. Yine de süreç sonrası bir süre bu alanlara dikkatli olunmalı ve hijyeni sağlanmalıdır.
  • Operasyondan sonra herhangi bir iz kalmamaktadır. Kesim işlemi gerekmediği için iz bırakacak bir durum söz konusu değildir. Tedavi görecek kişilerin bu hususta dikkat etmesi gereken durum doğru ve uzman bir doktor ile çalışmaları olacaktır.

NAKİL SONRASI NELER YAPILMALI

Kaş ve kirpik ekimi işlemlerinden sonra kirpikler ve kaşlar aşamalı bir biçimde büyür. Her insanda farklı farklı zamanlarda büyüme gerçekleşir. Bu nedenle eğer dökülme gibi bir durum söz konusu olursa korkmamak gerekmektedir. Bunun dışında uyumlu olması halinde çok kısa süre içerisinde yoluna girmesi de mümkün olmaktadır. Peki nakil işlemlerinden sonra neler yapmak gerekir?

Kaş ve kirpik nakil operasyonundan sonra hasta dikkatli olmalıdır. Operasyon sonrasında uzayan kökler, 1 ay ya da 15 gün içerisinde bakıma tabi tutulabilir. Bununla beraber eğer hijyen koşullarından emin olunursa, kuaföre gidilerek kaşlara ve kirpiklere şekil vermek de mümkündür. Bunun kıl köklerine herhangi bir zararı yoktur. Bunun dışında yine de bu durumda bir süre dikkatli davranılması faydalı olacaktır.

Öte yandan operasyonda kesi olmamasından ötürü enfeksiyon gibi riskler de ortadan kalkmaktadır. Operasyonda işlem kısa sürede bitmekte ve hastalar gün içerisinde normal yaşantılarına da dönebilmektedir. Kaş ve kirpik ekimleri genellikle başarılıdır ve olumsuz sonuca pek rastlanmaz. Bazı bünyelerde durum değişmekte ve ekimden sonra 2. Seansa da ihtiyaç duyulabilmektedir. Kaş ve kirpiklerin tamamen kendini bulması ve toparlanma süreci içinse 4 ay ila 6 ay arasında bir zaman gerekmektedir.  Kaş ve kirpik ekimi hassas ve karmaşık bir operasyon gibi görünse de aslında oldukça güvenilir, hızlı, sağlıklı ve basittir. Bu nedenle kirpik ve kaş ektirme işlemi sık sık tercih edilmektedir. Burada esas dikkat edilmesi gereken nokta doktorların alanında uzman olmasıdır. Uzman bir ekip ve uzman bir doktor ile bu tedaviyi sorunsuz olarak atlatılabileceği gibi tecrübesiz bir doktor ile sancılı ve uğraştırıcı bir dönem geçirebilirsiniz. Uzman bir doktor tercih edilmesi önemli bir detay olarak ele alınmalıdır. Aksi takdirde enfeksiyon başta olmak üzere birçok sorun ortaya çıkabilir.

Operasyon sırasında doğallık ön plana alınmaktadır. Bu nedenle merkezimizde yapılan tüm kaş ve kirpik ekimlerinde sonuçlar göz alıcı ve estetiktir. Yüzümüzde en önemli noktalardan birisi olan kirpik ve kaşlarımız ekim sırasında profesyonel ekiplere emanet edilmelidir.

KAŞ & KİRPİK EKİMİ HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Kaş Ekimi ve Kirpik Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Kaş ve kirpik ekimi bu yönde problem taşıyan herkese uygulanabilir. Genellikle ense bölgesinde sağlam saç kökleri bulunan insanlarda yöntem yüzde 99 gibi bir oranla başarıyla sonuçlanır.

Kaş Ekimi ve Kirpik Ekimi Esnasında Ağrı Hissedilir mi?

Kaş ve Kirpik Ekimi esnasında tüm hastalara lokal anestezi uygulanmaktadır. Bununla beraber operasyonda herhangi bir kesi olmadığı için ağrı ve sızı hissedilmez. Ayrıca enfeksiyon gibi riskler de ortadan kalkarak temiz bir operasyon gerçekleştirilmiş olur.

Kaş ve Kirpik Ekimi Doğal Durur mu?

Yüzün simetrisine uygun bir kaş ve kirpik stili seçilirse ve bu işlemi gerçekleştiren doktor alanında uzmansa kesinlikle sonuçlar estetik ve doğal olacaktır. Bu durum tercihinize göre farklılık gösterebilmektedir. Kirpik ve kaş ektirme işlemlerinde doğal görünüme uygun seçeneklerin değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.