PRP Uygulaması Nedir?

Mira PRP Uygulaması

Prp uygulaması kişinin kendi vücudundan alınan kan ile yapılan tedavi işlemine verilen addır. Bireyin vücudundan alınan kan, bazı işlemlerden geçirilerek kişinin vücuduna tekrar nakledilmektedir. Bu işlem kanın plazmasının değiştirilmesi ile yapılmaktadır. Plazma değiştirildikten sonra kanda olan “platelet” miktarında ciddi artış görülür. Platet kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenla kandaki platet oranının artması, cilt için son derece etkili olmaktadır. Platet oranının artması sayesinde ciltteki kırışıklıklar ortadan kalkar, çiltteki çatlaklar iyileşir ve en nihayetinde cilt daha genç bir görünüme kavuşmuş olur. PRP tekniği saç derisi için de son derece popüler olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle saç dökülmesi ile savaşabilmek için birebirdir.

PRP Tekniği Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

Prp tekniği günümüde birçok alanda kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dermatologların sıklıkla kullanmış olduğu bu teknik diğer alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Şeker hastalığı gibi hastalıkların sebebiyet verdiği geçmeyen vücut yaralarının tedavisinde kullanılan PRP Tekniği birçok hastaya umut ışığı olmuştur.

PRP Tekniği özellikle yaşlıların sıklıkla tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Bildiğiniz üzere, yaşlandıkça cilt kırışık ve sarkmalar meydana gelir. Ciltteki kırışıklıkları minimum seviyeye indirmek ve  sarkmaları azaltmak için PRP Tekniği kullanılmaktadır. PRP Tekniği yaşlılarda ayda bir kere olmak üzere çeşitli seanslarla yapılmaktadır. PRP tekniği son derece olumlu sonuçlar vermektedir.

PRP Tekniği Neden Tercih Edilmelidir? Faydaları Nelerdir?

PRP Tekniğinin bu kadar popüler olmasının birçok sebebi vardır. En önemli sebeplerinden bir tanesi ise tedavi boyunca ilaç kullanılmamasıdır. Tamamen kişinin kendi kanıyla yapılacak olan bu tedavi yan etkilerin de minimum düzeyde olduğu bir yöntemdir.  Prp tekniğinin faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  1. Derideki kırışıklıklar giderilir ve sarkmaların önüne geçilir
  2. Saç derisi güçlenir ve saç dökülmesinin önüne büyük oranda geçilir.
  3. Derideki çöküntüler ve deformasyonlar önlenir
  4. Deride meydana gelen yara izleri daha çabuk iyileşir ve derideki çatlamış yerlerin tedavisi sağlanır.
  5. Özellikle sporcuların yaşadığı önemli bir problem olan aşil tendonu kopması, PRP tekniği ile tedavi edilebilmektedir.
  6. Estetik operasyonları sırasında zedelenen cildin onarımı PRP tekniğiyle yapılabilmektedir.
  7. Çeşitli ağrılar için de PRP Tekniği kullanılmaktadır.

Saçlarda PRP Tekniğinin Kullanımı

PRP tekniği saç dökülmesinin önüne geçebilen bir tekniktir. Birçook hasta PRP tekniği ile saç dökülmesi şikayetlerinin azaldığını belirtmişlerdir.  PRP tekniğinde kişinin kendisinden alınan kan plazma işleminden sonra tekrar kişiye enjekte edilmektedir. Bu tedavi yöntemi özellikle genetik kaynaklı saç dökülmelerinin büyük miktarda önüne geçmektedir.

PRP tekniği ile yapılacak olan saç tedavisi 2 haftada bir, toplamda 4 ay süreyle yapılmaktadır. Cildin ve saçların durumuna göre bu rakamlarda oynamalar olması da mümkündür. PRP tekniğinin en iyi özelliği ise tamamen kişinin kendi kanıyla yapılmasıdır. Bu nedenle herhangi alerjik bir etkinin görülmesi imkansızdır.

PRP İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Prp tekniği kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılması gereken oldukça önemli bir tedavidir. Bu sebeple PRP tekniği ile tedavi olacağınız yerin doğru bir klinik olmasına lütfen dikkat edin. Hatta kurumun referanslarını görmek sizin için faydalı olacaktır.

Prp tekniği hastadan alınan kan ile gerçekleştirilmektedir. Hastadan alınan kal özel sterilize edilmiş bir tüpün içerisine yerleştirilir. Bu işlemden sonra içinde jel olan tüpe ihtiyaç duyulur. Bu jel kanın ayrışmasına yardımcı olmaktadır. Jelli tüp içerisine koyuln kan ayrışır ve böylelikle plazma kısmı da ayrışmış olur. Böylelikle bu kısım kişiye enjekte edilerek tedavi tamamlanmış olur.

Cilt Bakımında PRP Tekniği

PRP tekniğinin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi cilt güzelliği alanıdır. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, sarkmalar ve derideki çatlamalar sıklıkla şikayet edilen konular arasında yer almaktadır. PRP tekniği kişinin kendi kanıyla yapılmasından ötürü en hızlı sonuç veren tedavi yöntemleri arasındadır .

PRP ile cilt gençleştirme her gün talep sayısı daha da artan bir tedavi yöntemidir. PRP tekniği sayesinde eller, yüz, kollar, dekolte bölgesi ve boyun gibi bölgelerin gençleştirilmesi sağlanmaktadır.  Cildi deforme olmuş kişilerin sıklıkla tercih ettiği bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.  PRP tekniğinden sonra cilt olduğundan çok daha genç görünür ve parlaklığını geri kazanır.

PRP tekniğinin en önemli özelliği kişinin kendi kanında tedavinin uygulanmasıdır. Herhangi bir ilaç tedavisi olmadığından, elrjik reaksiyonlar da olmamaktadır. PRP tekniği uygulandıktan sonra kişinin cildi parlaklık kazanacaktır ve daha esnek olacaktır. Sarkıklık, buruşukluk ve çatlak şikayetleri en aza inecektir.

PRP tekniğinin bu kadar tercih edilmesinin sebebi uzun ömürlü olmasıdır. Yani ciltte meydana gelen iyileşmeler yalnıca kısa süreye özgü değildir. Tek bir seanstan sonra cilt 3-4 ay boyunca parlak ve canlı gözükmektedir. PRP tekniğinin 3-4 ayda bir düzenli olarak uygulanması ise kişinin cildine büyük fayda sağlayacaktır.

PRP Tekniğini Yan Etkileri Var Mıdır?

PRP tekniğinin yan etkileri bulunmamaktadır. Sadece operasyondan sonra enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik ve hafif ağrı meydana gelebilir. Bu da zaten her türlü iğnede yaşanabilecek bir durumdur. Tedavi yapılan kişinin dikkat etmesi gereken durum ise enjeksiyonun yapıldığı yerin temizliğidir. Bölgenin enfeksiyon kapmaması için yara kapanana kadar bölgenin güzelce temizlenmesi ve mikrolardan uzak tutulması son derece önemlidir.