PRP Uygulaması Nedir?

Mira Saç Ekimi PRP UygulamasıPrp uygulaması kişinin kendi vücudundan alınan kan ile yapılan tedavi işlemine verilen addır. Bireyin vücudundan alınan kan, bazı işlemlerden geçirilerek kişinin vücuduna tekrar nakledilmektedir. Bu işlem kanın plazmasının değiştirilmesi ile yapılmaktadır. Plazma değiştirildikten sonra kanda olan “platelet” miktarında ciddi artış görülür. Platet kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kandaki platet oranının artması, cilt için son derece etkili olmaktadır. Platet oranının artması sayesinde ciltteki kırışıklıklar ortadan kalkar, ciltteki çatlaklar iyileşir ve en nihayetinde cilt daha genç bir görünüme kavuşmuş olur. PRP tekniği saç derisi için de son derece popüler olan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle saç dökülmesi ile savaşabilmek için birebirdir. Bu yöntem ile ülkemizde birçok kişinin tedavi gördüğü bilinmektedir. Bu tedavilerde olumlu sonuçlar alınarak birçok kişinin bu yöntemi araştırmasını sağlamıştır.

PRP Tekniği Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

Prp tekniği günümüzde birçok alanda kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle dermatologların sıklıkla kullanmış olduğu bu teknik diğer alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Şeker hastalığı gibi hastalıkların sebebiyet verdiği geçmeyen vücut yaralarının tedavisinde kullanılan PRP Tekniği birçok hastaya umut ışığı olmuştur.

PRP Tekniği özellikle yaşlıların sıklıkla tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Bildiğiniz üzere, yaşlandıkça cilt kırışık ve sarkmalar meydana gelir. Ciltteki kırışıklıkları minimum seviyeye indirmek ve  sarkmaları azaltmak için PRP Tekniği kullanılmaktadır. PRP Tekniği yaşlılarda ayda bir kere olmak üzere çeşitli seanslarla yapılmaktadır. PRP tekniği son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Bunun dışında PRP saç tedavilerinde de sıkça kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi birçok hastalıkta olduğu gibi saç tedavilerinde de olumlu sonuçlar ile karşılaşılmıştır.

PRP Tekniği Neden Tercih Edilmelidir? Faydaları Nelerdir?

PRP Tekniğinin bu kadar popüler olmasının birçok sebebi vardır. En önemli sebeplerinden bir tanesi ise tedavi boyunca ilaç kullanılmamasıdır. Tamamen kişinin kendi kanıyla yapılacak olan bu tedavi yan etkilerin de minimum düzeyde olduğu bir yöntemdir. Bu yöntem ile ilaçsız ve bitkisel olarak tedavi uygulanmaktadır. Böylelik tedavi gören kişilerin hiçbir sorun yaşamadan bu tedaviyi tamamladıkları görülmektedir. Prp tekniğinin faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  1. Derideki kırışıklıklar giderilir ve sarkmaların önüne geçilir
  2. Saç derisi güçlenir ve saç dökülmesinin önüne büyük oranda geçilir.
  3. Derideki çöküntüler ve deformasyonlar önlenir
  4. Deride meydana gelen yara izleri daha çabuk iyileşir ve derideki çatlamış yerlerin tedavisi sağlanır.
  5. Özellikle sporcuların yaşadığı önemli bir problem olan aşil tendonu kopması, PRP tekniği ile tedavi edilebilmektedir.
  6. Estetik operasyonları sırasında zedelenen cildin onarımı PRP tekniğiyle yapılabilmektedir.
  7. Çeşitli ağrılar için de PRP Tekniği kullanılmaktadır.

Saçlarda PRP Tekniğinin Kullanımı

PRP tekniği saç dökülmesinin önüne geçebilen bir tekniktir. Birçok hasta PRP tekniği ile saç dökülmesi şikayetlerinin azaldığını belirtmişlerdir. PRP tekniğinde kişinin kendisinden alınan kan plazma işleminden sonra tekrar kişiye enjekte edilmektedir. Bu tedavi de kişiye herhangi bir ilaç takviyesi yapılmadan kendilerinden alınan kanlar tekrar verilmektedir. Bu tedavi yöntemi özellikle genetik kaynaklı saç dökülmelerinin büyük miktarda önüne geçmektedir. PRP saç tedavisinde saçların köklerini güçlendirerek dökülmesini önlemekte olduğu gibi saç köklerini de canlandırmaktadır.

PRP tekniği ile yapılacak olan saç tedavisi 2 haftada bir, toplamda 4 ay süreyle yapılmaktadır. Cildin ve saçların durumuna göre bu rakamlarda oynamalar olması da mümkündür. Bu tedavi türünde süreçleri analizler sonucu belirlenmekte olup konu hakkında detaylı bilgi kişilere verilmektedir. Bu süreçte tedavi gören kişilerin sürece uygun hareket etmesi gerekmektedir. PRP tekniğinin en iyi özelliği ise tamamen kişinin kendi kanıyla yapılmasıdır. Bu nedenle herhangi alerjik bir etkinin görülmesi imkan dışıdır. Yine de tüm imkanlar profesyonel ekiplerce incelenerek uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. PRP saç tedavi yöntemleri sorunsuz olarak tedaviler tamamlanmaktadır.

PRP İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Prp tekniği kesinlikle uzman doktorlar tarafından yapılması gereken oldukça önemli bir tedavidir. Bu sebeple PRP tekniği ile tedavi olacağınız yerin doğru bir klinik olmasına lütfen dikkat edin. Tedavi öncesi kurumlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız ve başarı oranları dışında birçok detaylar hakkında bilgi almalısınız. Hatta kurumun referanslarını görmek sizin için faydalı olacaktır.

Prp tekniği hastadan alınan kan ile gerçekleştirilmektedir. Hastadan alınan kan özel sterilize edilmiş bir tüpün içerisine yerleştirilir. Bu işlemden sonra içinde jel olan tüpe ihtiyaç duyulur. Bu jel kanın ayrışmasına yardımcı olmaktadır. Jelli tüp içerisine koyulan kan ayrışır ve böylelikle plazma kısmı da ayrışmış olur. Daha sonra bu kan tedavi gören kişiye tekrar enjekte edilmektedir. Bu kısımda hijyen çok önemlidir. Bu sebepten profesyonel bir ekip ile tedaviye başlamak oluşabilecek tüm sorunların önüne geçecektir. Böylelikle bu kısım kişiye enjekte edilerek tedavi tamamlanmış olur.

Cilt Bakımında PRP Tekniği

PRP tekniğinin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi cilt güzelliği alanıdır. Yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, sarkmalar ve derideki çatlamalar sıklıkla şikayet edilen konular arasında yer almaktadır. PRP tekniği kişinin kendi kanıyla yapılmasından ötürü en hızlı sonuç veren tedavi yöntemleri arasındadır.

PRP ile cilt gençleştirme her gün talep sayısı daha da artan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde birçok kişinin bu yöntem ile tedavi gördükleri bilinmektedir. PRP tekniği sayesinde eller, yüz, kollar, dekolte bölgesi ve boyun gibi bölgelerin gençleştirilmesi sağlanmaktadır.  Cildi deforme olmuş kişilerin sıklıkla tercih ettiği bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.  PRP tekniğinden sonra cilt olduğundan çok daha genç görünür ve parlaklığını geri kazanır.

PRP tekniğinin en önemli özelliği kişinin kendi kanında tedavinin uygulanmasıdır. Herhangi bir ilaç tedavisi olmadığından, alerjik reaksiyonlar da olmamaktadır. PRP tekniği uygulandıktan sonra kişinin cildi parlaklık kazanacaktır ve daha esnek olacaktır. Sarkıklık, buruşukluk ve çatlak şikayetleri en aza inecektir.

PRP tekniğinin bu kadar tercih edilmesinin sebebi uzun ömürlü olmasıdır. Yani ciltte meydana gelen iyileşmeler yalnızca kısa süreye özgü değildir. Tek bir seanstan sonra cilt 3-4 ay boyunca parlak ve canlı gözükmektedir. PRP tekniğinin 3-4 ayda bir düzenli olarak uygulanması ise kişinin cildine büyük fayda sağlayacaktır.

PRP Tekniğini Yan Etkileri Var Mıdır?

PRP tekniğinin yan etkileri bulunmamaktadır. Sadece operasyondan sonra enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik ve hafif ağrı meydana gelebilir. Bu da zaten her türlü iğnede yaşanabilecek bir durumdur. Bunun dışında doğru tedavi merkezlerinin tercih edilmesi ile sorunsuz olarak bu işlemleri tamamlamaktadır. Tedavi yapılan kişinin dikkat etmesi gereken durum ise enjeksiyonun yapıldığı yerin temizliğidir. Bölgenin enfeksiyon kapmaması için yara kapanana kadar bölgenin güzelce temizlenmesi ve mikroplardan uzak tutulması son derece önemlidir.