Saç Ekimi Ne Durumlarda Yapılır?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi günümüzde son derece popüler olan estetik tedavilerinden bir tanesidir. Özellikle erkeklerde oldukça sık görülen bir problem olan kellik, günümüz teknolojisi ile oldukça kolay bir biçimde ortadan kaldırılan bir sorun haline gelmiştir. Bireyler dış görünüşlerini kötü etkilediği gerekçesiyle sıklıkla saç ekimi operasyonu yapan kurumlara başvurmaktadırlar.

Saç ekimi vücudun herhangi bir bölgesinde alınan kılların, kelleşen bölgeye nakledilmesi olarak özetlenebilir. Buu kıllar genel olarak kişinin ense bölgesinden alınmaktadır. Ense bölgesinde yeterince kıl yoksa, sakallardan veya vücudun herhangi bir bölgesinden bu kıllar alınabilmektedir.

Saç Ekimi Operasyonu Hangi Durumlarda Kimlerw Yapılmaktadır?

Saç Ekimi operasyonu hemen hemen her bireye yapılabilmektedir. Saç dökülmesi şikahyetiyle gelen herkes bu işlemden faydalanabilmektedir.  Sadece erkekler değil, kadınlar da saç ekimi operasyonu yaptırabimektedirler.  Kişinin sağlık durumu aksini gerektirmedikçe hemen hemen herkes bu estetik operasyonunu yaptırma şansına sahiptir.

Saç Ekimi Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi yaptırmaya karar verdikten sonra yapılması gereken en önemli şey sağlam bir araştırmadır. Saç ekimi yaptıracağınız kliniği özenle seçmenizi önermekteyiz. Saç ekimi son derece titizlikle yapılması gereken önemli bir estetik operasyonudur ve mutlak suretle işin uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir. Daha önce saç ekimi yaptırmış olan bir tanıdığını varsa ondan tavsiyeler almak da işinizi kolaylaştıracak etmenlerden bir tanesi olabilir.

Saç ekimi yaptıracağınız kurumu seçerken, birkaç farklı kurumlar görüşmeni de faydalı olacaktır. Merak ettikleriniz yüz yüze sormak en etkili iletişim biçimidir. Sorularıınızın da tam karşılığı alma fırsatını yakalayabilirsiniz. İçinizi ferahlatmak ve bir ön bilgiye sahip olma adına, daha önce yapılmış saç ekimi operasyonlarının da görüntülerini almak ve görmek isteyebilirsiniz. Yine yapmanız gereken önemli şeylerden bir tanesi de kurumun referanslarını görmektir. Referansları iyi olan kurumları tercih etmeye özen gösterin. Saç ekimi operasyonu önemli bir operasyon olduğundan daha uygun fiyatlarla yapıldığı için kendinizi iyi olmayan sözde kurumlara emanet etmeyin. Bu işlemi hayatınız boyunca bir kere yaptırın ve bu da tam karşılığını versin.

Saç ekimi gününe karar verildikten sonra sizin de uygulamanız gereken şeyler bulunmaktadır. Saç ekiminden birkaç gün evvel alkol kullanmayı bırakmış olmanız önemlidir. Zira tedavi esnasında anti biyotik kullanılacağından alkol almanız olumsuz bir etki yaratabilir. Ayrıca kanı sulandırmasından ötürü asprin alınmaması da önerilmektedir.  Yapmanız gereken bir diğer önemli şey de saçlarınıza herhangi bir madde sürmemektir. Saçlarınız temiz bir biçimde gelirseniz, saç ekimi işleminin süresini kısaltmış olursunuz.

Yine önerebileceğimiz bir diğer şey de yemek yemeniz gerektiğidir. Bu operasoyonun süresi 10 saate kadar uzayabildiğinden, karnınız tok olarak gelmeniz sizin için avantaj sağlayacaktır.

Saç Ekimi Operasoyunu Ne Kadar Sürmektedir?

Saç ekimi operasoyun 8 ila 10 saat arası süren bir operasyondur. Eğer saç ekimi operasyonundan önce yapılması gereken şeylere tümüyle uyulursa, operasyon 8 saatte tamamlanabilmektedir.  Operasyon sonrası pansuman yapılarak işlem sonlandırılır.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrasında, operasyonun tam manasıyla başarılı olabilmesi için yapmanız gereken bir takım şeyler vardır. İlk olarak söyleyebileceğimiz şey alkol kullanmamanızdır. Zira doktorunuz tarafından size antibiyotik verilecektir ve antibiyotik kullanılırken alkol alınması son derece sakıncalıdır.

Yapılmaması gereken şeylerden bir diğeri de ağır yük kaldırmak ve ağır iş yapmaktır. Saç kökleriniz henüz oldukça hassas bir yapıda olduğundan terlemeniz saç köklerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bunlara dikkat etmediğiniz takdirde, saç ekim operasyonunuzun tamamen başarısız olma riski bulunmaktadır. Bu nedenle bu kurallara mutlak suretle uymanız gerekmektedir.

Saç Ekimi operasyonundan sonra ilk gün kesinlikle saçlarınızı yıkamamanız gerekmektedir. Saç yıkama iişlemini ancak 3. Günden sonra yapabilirsiniz. Saç yıkama işlemini sıradan bir şampuanla değil, doktorunuzun vermiş olduğu özel anti bakteriyel şampuanla yapmanız gerekir. Yıkama da oldukça yavaş bir biçimde yapılmalıdır. Hatta ilk yıkama arzu ettiğiniz takdirde, saç ektirdiğiniz klinikte de yapılabilir. Doktorunuzun vermiş olduğu anti bakteriyel şampuan ile saçlarınız 15 gün boyunca aralıksız yıkamanız gerekmektedir. Saçlarınızı masaj yapar bir biçimde yıkayınız. Saçlarınızı yıkarken saçlarınızın döküldüğünü görebilirsiniz. Endişe edilecek bir durum yok bu son derece normal bir durumdur. Saç ekimi operasyonundan sonra bu tarz dökülmeler yaşanabilmektedir. 10. Günün sonunda saçlarınızdaki kabukların tamamen dökülmüş olması gerekmektedir. Eğer saçlarınızdaki kabuklar dökülmediyse masaj yapar şekilde sizin bu kabukları dökmeniz faydalı olacaktır.

Saç ekimi operasyonundan sonra bir takım ağrılar hissetmeniz mümkündür. Bu ağrılar için doktorunuz size ağrı kesici ilaçlar verecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, doktorunuzun verdiği ilaçlar haricinde farklı bir ilaç kullanmamanızdır. Sadece doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

Saç ekiminden sonraki günlerde kaygı ve stresten uzak durmanız önemlidir. Zira kaygı ve stres de saçların dökülmesine sebep olan unsurlar arasında yer almaktadır. Operasyon sonrasında aten hassas olan saç kökleriniz, kaygı sebebiyle dökülebilir. Bu da olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Operasoydan sonra, saçlarınızı güneşten ve yağmurdan korumanız gerekmektedir. Bu nedenle evden zorunda olmaıdğınız müddetçe çıkmanız tavsiye edilmez. Eğer illa dışarı çıkmak durumundaysanız, bunu şapkasız yapmamanız gerekmektedir.

Uyku pozisyonu da operasyon sonrası önemlidir. Sırt üstü pozisyonda uyumanız faydalı olacaktır. Yan uyuduğunuz takdirde başınızda ödem oluşması olasıdır.