Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonu oldukça önemli bir estetik operasyonudur. Operasyonun başarıya ulaşabilmesi için operasyon sonrasında yapılacak olan bakım da son derece önemli bir konudur. Operasyon sonrası kişi saçlarının bakımına ne kadar dikkat ederse işlem o kadar başarılı olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Zamanların Önemi

Saç ekimi operasyonundan sonra evinize geldiniz. Peki ne yapıp ne yapmamalısınız. İlk olarak, bir hafta süreyle antibiyotik kullanacağınız için bu süreçte kesinlikle alkol almamanız gerekmektedir. Alkol ve antibiyotiğin aynı anda alınması karaciğerin zarar görmesine neden olabilir.

Uzak durulması gereken bir başka şey de ağır ve yorucu işlerdir. Ağır ve yorucu işler terlemenize sebep olmaktadır. Saç derinizin terlemesi de saç ekimi operasyonu sonrası, saç köklerinizin zarar görmesine neden olacaktır ve operasyonun başarı oranı büyük oranda düşecektir.  Özellikle ilk günlerde saç kökleri hassas olduğundan bu duruma kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saç ekimini olumsuz etkileyecek bir diğer unsur da kaygı ve strestir. Psikolojimiz vücudun sağlığı açısından hem olumlu hem de olumsuz etki yapabilmektedir. Stres ve kaygı saçların zaten dökülmesini sağlayan etmenler arasındayken, operasyon sonrası da hassas olan saç köklerinin dökülmesine neden olabilir.

Operasyon sonrasında bir takım ağrılar hissetmeniz olasıdır. Bu ağrıları azaltmak için mutlak suretle doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuzun vermediği bir ilacı kesinlikle kullanmaktan kaçınmalısınız.

Operasyon sonrasında yatış pozisyonunuzda son derece önemlidir. Doktorlarınız ilk üç gün yatış sırt üstü yatmanızı önereceklerdir. Zira yan yatmak kafa bölgesinde ödem oluşmasına ve şişkinliğe sebep olabilmektedir. Bu nedenle sırt üstü yatmanız sizin için son derece faydalı olacaktır.

Saç ekimi işleminden bir gün sonra ensenizdeki bant çıkarılacak ve bölgeye doktorlar tarafından pansuman yapılacaktır. Bu işlemden sonra alnınıza da bir saç bantı takılması gerekmektedir. Bu işlemin yapılmasının sebebi ise alnınızda oluşabilecek bir miktar ödemin, göz kısmına inmesini önlemektir.

İlk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır. Eğer ilk gün saçlarınızı yıkayacak olursanız, saç ekimi işleminin tamamen başarısız olmasına neden olursunuz.

3. Günden Sonra Neler Yapılmalıdır?

 Saç yıkama işlemi ancak 3. Günden sonra yapılabilmektedir. Doktorunuzun direktiflerine uyarak yapmanız gereken yıkama işlemi, son derece dikkatle yapılmalıdır.

Bu süreç içerisinde saçlar oldukça hassas olacağından saçlar güneş ışığına, yağmura ve rüzgara maruz bırakılmamalıdır. Dışarı çıkılması gerekiyor ise mutlak suretle şapka takılarak dışarı çıkılması gerekmektedir . Ayrıca saç ekimi yaptırılan bölgenin herhangi bir şekilde darbe almaması gerekmektedir.

2 Hafta İçerisinde Neler Yapılmalıdır?

Saçlarınızı 2. Haftanın sonuna kadar hem yağmudan hem de güneş ışınlarından korumanız gerekmektedir. Ayrıca yine bu süre içerisinde havuz ve hamam gibi enfeksiyon kapılma ihtimali yüksek olan yerlere girilmemesi gerekmektedir.

İki haftalık süreç içerisinde saçlar, doktorun vereceği anti bakteriyel şampuanla yıkanmalıdır. Saçlarınızı ilk yıkadığınızda elinize saç tüyleri gelebilir. Korkmayın bu son derece olağan bir durudumdur. Saçlarınızı iki hafta boyunca her gün bu anti bakteriyel şampuanla yıkamanız gerekmektedir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle saç kurutma makinası kullanmamalısınız. Zira sıcak hava bu süreçte saçlarınıza zarar verebilir. Saçlarınızı havlu ile kurutmanız sizin yararınıza olacaktır.

Saç Yıkama İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Saç ekiminin yapıldığı gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır. Zira saçların ilk gün yıkanması enfeksiyona neden olabilmektedir. Ancak saçlarınızı 3. Günden sonra yıkayabilirsiniz. Bu yıkama da doktorunuzun size anlattığı yahut gösterdiği şekilde olmalıdır. Hatta saçlarınız yine saç ekimi yaptırdığınız merkezde de yıkanabilmektedir.

Doktorunuz bunun haricinde size saç bakım losyonu da verecektir. Verilen bu losyon her gün bir ya da iki kez kullanılmalıdır. Losyonu parmak uçlarınızla yavaş bir biçimde saçlarınıza sürebilirsiniz. Ayrıca bu losyonu da ılık bir suyla akıtmanız gerekmektedir. Losyon kullanılırken dikkatli olunmalı, özellikle ekim yapılan kısma sürülürken masaj yapar şekilde yavaşça sürülmelidir.

Saç bakımının nasıl yapılacağına dair doktorunuzdan yardım almaktan çekinmeyin. Saç bakımını en iyi şekilde yapabilmeniz için, doktorunuz size saç bakımının nasıl yapılacğaına dair videolar verecektir. Vermezlerse bile siz talep edin. Saç ekimi operasyonu son derece önemlidir ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapacağınız bir hata, operasyonun başarılı olmasının önüne geçebilir. Bu da hem maddi açıdan hem de zaman açısınan sıkıntıya düşmenize neden olur.

Saç telleri saçlarınızı yıkarken dökülmeye başlar. Bu endişelenecek bir durum değildir ve oldukça normaldir. Saç telleri başka bölgeye taşındığından ötürü bu tarz kopmalar meydana gelebilmektedir. Nakledilen saçlar da daha sonra yavaş yavaş uzamaya başlayacaktır.

10. günden itibaren saç derinizdeki kabuklarınızın dökülmüş olması gerekmektedir. Eğer saçlarınızdaki kabuklar dökülmediyse, yıkama esnasında masaj yaparak sizin dökmeniz gerekmektedir. Çünkü saç derinizin kabuklardan arındırılması ve tamamen temizlenmiş olması gereklidir.

Saçların yıkanmasından sonra uzak durulması gereken şeylerden bir tanesi de saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makinesi saçlarınıza zarar verebilecek niteliktedir. Saçlarınızı kurutmak istiyorsanız yavaş bir biçimde havluyla yapmanız faydalı olacaktır.

Yine 15 günlük periyotta dikat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de saçlara sürülen maddelerdir. Bu periyotta saç spreyi, jöle v.b. gibi saç şekillendiricilerin sürülmemesi gerekmektedir. Saç köklerinin tamamen oturmadan bu tip saç şekillendiricilerin kullanılması saçlarda enfeksiyon riskini arttırabilmektedir. Bu sebeple özellikle ilk 15 gün içerisinde bu tip şeylerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.