Saç Mezoterapisi Nedir?

Mira Saç MezoterapisiSaç mezoterapisi, saçın ihtiyaç duyduğu vitamin, minerallerin saç derisine enjekte edilmesine verilen addır. Saç mezoterapisi günümüzde popüler olarak uygulanan işlemlerden bir tanesidir. İnsanlar genellikle saçlarını güzelleştirebilmek adına saç bakım ürünleri kullanmaktadırlar. Evet saç bakım ürünleri kullanmak da saçları güzelleştirmeye yardımcı olur ancak etkisi saç mezoterapisine göre oldukça azdır. Saç mezoterapisi direkt olarak saç derisine yapıldığından çok daha etkili ve kalıcı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç bakım ürünleri ile saçı belirli bir süre sağlıklı tutulabileceği gibi saç mezoterapisi ile bu soruna kalıcı olarak çözüm bulunabilmektedir.

Saç derisine enjekte edilen ilaç sayesinde, saçlar kökten beslenirler ve güçlenirler. Saç mezoterapisi tek defaya özgü bir operasyon değildir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde belirli periyotlarda yapılması saçların sağlıklı kalmasını sağlayacaktır. Bu süreçte tedavi gören kişinin tedavi için uygun koşullara uyması gerekmektedir. Bunun dışında bu işlem için alanında uzman ekipler ile çalışılması tedavi gören kişinin olumlu sonuçlar almasında etkili olacaktır.

Saç Mezoterapisi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç mezoterapisi işlemi 5 aşamalı bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşama sayısı ilk etapta fazla gözükebilir ancak işlemin sağlıklı gerçekleştirilebilmesi için 5 aşama şarttır. Bu 5 aşamayı eksiksiz ve uygun kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi ile olumlu sonuçlar elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden süreçte kesinlikle doğru olarak hareket edilmelidir.

  1. Termoterapi

Termoterapi işlemi, ozonlanmış sıcak su buharı ile yapılmaktadır. Hatanın saç derisi yaklaşık 20 dakika boyunca ozonlanmış sıcak su buharına maruz bırakılır. Bu yöntemle tedavi edilecek saç derisinin yumuşatılması sağlanır. Termoterapinin en büyük faydası saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Böylelikle saç derisine enjekte edilecek olan ilaç çok daha hızlı bir biçimde saç derisine nüfuz edecektir. Yine termoterapinin bir diğer faydası da enjekte sırasında duyulabilecek acıyı minimum seviyeye indirmesidir. Böylelikle acısız ve ağrısız olarak bu işlemi gerçekleştirmiş olunmaktadır.

  1. NPG

Bu aşamada kullanılacak önemli bir cihaz mevcuttur. Cihazın adı Saç Mezoterapisi Tabancasıdır. Bu Tabancanın ucuna iğne takılarak saç derisine 250-300 civarında iğne yapılır. Bu durum başta tedavi görecek kişilerin gözünü korkutabilir. Bir önceki aşamada yapılan Termoterapi sayesinde bu işlem son derece acısız olarak gerçekleşmektedir. Yine de alanında uzman kişilerce yapılması durumunda işinizi garanti altına almış olursunuz. Bu işlem sayesinde saç derisinde biriken atık kanın tahliyesi yapılmaktadır. Böylelikle vücudun bu bölgesinde bulunan kirli kandan da kurtulmuş olacaksınız.

  1. MIC işlemi

Bu etapta saç derisine ilaç enjekte edilmektedir. Enjekte edilen ilaç kana karışarak saç derisinin beslenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu etap mezoterapi işleminin en önemli kısmıdır. İlaç kana enjekte edilmesi ile birlikte termoterapi sayesinde çok kısa süre içerisinde tüm kana yayılması sağlanmaktadır. Böylelikle tüm sorunlu bölgeye hızlıca ulaşmış olacaktır.

  1. Yıkama

Bu etapta saçlar özel şampuan yardımıyla yıkanır ve kurutulur. Saçların temizliği sağlanarak dezenfekte edilir. Böylelikle saçlar da oluşabilecek enfeksiyonlar önlenmektedir.

  1. Kür Uygulaması

Kür uygulaması nemli saça yapılması gereken bir uygulamadır. Kürün uygulanmasındaki amaç ağrıları dindirmektir. Saç derisine yapılan 250-300 iğneden sonra iğne delikleri oluşmaktadır. Kür yapıldıktan sonra iğne deliklerinden bu sıvı emilir ve bu da lokal anestezi etkisi yaratan bir işlemdir. Bu işlemin amacı mezoterapi sonrası oluşabilecek ağrıların önüne geçmektir. Bununla birlikte son işlem olarak fahreneit yağ kürü de uygulanabilmektedir. Saç derisine sürülen yağ, saç derisini 5 saat boyunca dış etkilere karşı koruma özelliğine sahiptir. Böylelikle saç mezoterapisi işlemi tamamlanmış olur.

Saç Mezoterapisi Ne Zaman Tekrarlanmalıdır?

Saç mezoterapisinin uygulanma sıklığı saç tiplerine göre farklılık gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse saç dökülmesine sahip bir kişide çok daha sık uygulanmalıdır. Hücum terapisi ismini olan bu uygulama haftada bir olmak üzere dört seanstan oluşur. Saç döküm hızına göre bu seansların sayısı doktor kontrolünde arttırılabilmektedir.

Saçları dökülmeyen bireylerde ise mezoterapi işlemi 3-4 ayda bir yapılsa yeterli olur. Yine saç tipine ve saç derisine göre bu sıklık doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

Bu işlemler saç dökülme problemlerinin önüne geçmektedir. İyice beslenen saç derisi saç köklerinin de sağlamlaşmasını sağlayarak, saç dökülmesi probleminin önemli ölçüde önüne geçer.

Saç Mezoterapisi Neden Yapılır?

Saç mezoterapisi yaptırmak isteyen hastaların birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi saç dökülme şikayeti olanlardır. Saçlarının dökülmesinden korkan ya da hafif döküntü görülen kişilerde saç mezoterapisi işlemiyle bunun önüne geçilebilmektedir. Ayrıca yine saç dökülmesi olmasa bile, ailelerinde sıklıkla saç dökülmesi görülen kişiler de bir çeşit önlem alma düşüncesiyle saç mezoterapisi işlemi yaptırmaktadırlar. İlk defa duyanlar için saç mezoterapisi nedir gibi soruların oluşması muhakkaktır.

Saç bilindiği üzere kişinin dış görüntüsü için önemlidir. Bu nedenle bireyler saçlarının dolgun ve parlak görünmesini isterler. Özellikle kadınlarda bu durum daha sık görülmektedir. Bu nedenle de saç mezoterapisine sıklıkla kadınların da bu istekle başvurduklarına şahit olmaktayız.

Saç dökülmesi yalnızca kalıtsal nedenlerle gerçekleşmemektedir. Yoğun stres sebebiyle de bireylerde saç dökülmesi görülmektedir. Stres sebebiyle saç dökülmesi sıkıntısı yaşayan hastalar da saç mezoterapisi işleminden medet ummaktadır.

Bir başka sebepte saçlarda hasar meydana gelmesidir. Örnek vermek gerekirse saçlarını boyatan bir kişi saçlarındaki hasarı giderebilmek için bu işleme başvurmaktadır. Yine saçları herhangi bir nedenle yanan kişiler de saç mezoterapisine sıklıkla başvurmaktadır. Bu işlemler sayesinde saçların tekrar hacim kazanması mümkündür. Buna benzer olarak sürekli saçlarına fön yapan ve saçlarını boyayan kişiler de saç mezoterapisi yaptırmaktadır. Zira sürekli işlem gören saçlar incelir ve eski güçlerini ve dolgunluklarını kaybederler. Bu sebeple bu kişiler arasında da saç mezoterapisi yaptıranların sayısı bir hayli fazladır.

Saç Mezoterapisinin Faydaları Nelerdir?

Saç mezoterapisi saç derisin güçlendirip saç köklerini beslediğinden birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. İlk etapta saç kökleri güçlenir ve kalınlaşır. Bu da normal olarak saç dökülmesini azaltan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Saç mezoterapisi nedir konusu detaylı olarak araştırılmasının ardından faydalarını fark etmek mümkün olmaktadır.

Mezoterapi sayesinde saçlar daha parlak ve daha hacimli görünmektedir. Düzenli olarak beslenen saçlar yıpranmamakta ve oldukça göz alıcı gözükmektedir. Yine önemli etkilerinden bir tanesi de saçların beyazlamasını önemli ölçüde azaltmasıdır. Saçlar oldukça geç beyazlar ve inanılmaz bir parlaklığa sahip olur. Uzun süre saç konusunda sorun yaşanılmasına önlem alınmış olur.

Saç ekimi işlemi kadınlarda daha zor olduğundan ötürü kadınlar sıklıkla saç mezoterapisine başvurmaktadırlar. Saç mezoterapisi saç ekimi işlemine gerek kalmadan saçlarınızı koruyabilmeniz için hiç şüphesiz en etkili yöntem olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde de bir çok kadın bu yöntem ile saç sorununa önlem almaktadır.