Sakal & Bıyık Ekimi Nedir?

Sakal ve bıyık estetik görünümü tamamlaması nedeniyle erkeklerde oldukça önemli bir konudur. Erkeklerin en belirgin özelliklerinin yanı sıra en çok bakım gösterdikleri detayları olarak bilinmektedir. Erkekliğin sembolü olarak görülen gür ve güzel sakal ve bıyıklar kaybedilmeye başlandığı zaman kişinin kendine olan güveni de kaybolmaktadır. Birçok erkek sakal ve bıyık ile özgüvenleri yerine gelmekle birlikte bu durumlarda oluşabilecek sorunlar bu kişilerin hayatlarında da sorun oluşturmaktadır. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık sakal ve bıyık ekimi işlemleri büyük bir kolaylık ve hızla gerçekleştirilmektedir. Bir erkeğin sakal ve bıyıklarını kaybetmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerin çoğu ise kalıtsal, yani genetik olarak kabul edilmektedir. Bunlara ek olarak, lazer epilasyon, cerrahi müdahaleler, yanıklar veya kazalar da sakal ve bıyık kaybına neden olabilmektedir. Sakal ve bıyık kaybı durumlarında da kozmetik ürünler veya tıbbi tedavilerle bu kaybı durdurmak ya da kaybolan kılları geri çıkarmak mümkün değildir.

Saç & Sakal FUE Tekniği

Sakal ve bıyık kaybı için kalıcı olan çözüm kıl kökü naklidir. Sakal ve bıyık ekimi fiyatları, operasyonun türüne ve gidilecek olan hastaneye göre değişim sağlamaktadır. Sakal ve bıyık nakil operasyonları, ülkemiz için de geçerli olan, insanlar için önem taşıdığı Orta Doğu bölgesinde hızla artmaktadır. Sakal ve bıyık köklerinin nakli konusunda artan bilinç, FUE yöntemli nakil gibi yeni transplantasyon yöntemlerinin geliştirilmesi ve gelişen teknoloji sayesinde elde edilen doğal görünümlü sakal ve bıyık ekimi sonuçları bu durumun en önemli nedenlerini oluşturmaktadır.

Erkeklerde üst dudak ve çene ile yanak kısmında kıl çıkmaması ya da çıkan kılların kaybı durumunda mutlak surette sakal ve bıyık nakli operasyonu yapılmalıdır. Bıyık ekimi üst dudakta kıl çıkmayan bölgelere, sağlam kıl kökü olan alanlardan nakil yapma işlemidir. Bıyık yerine ekilecek olan greftler genellikle ense kökü kısmındaki kıllardan alınır. Çünkü bu bölgede bulunan kıllar sağlamdır ve nakillerde sık sık kullanılır. Sakal ekimi  ise yine aynı mantık kullanılarak yapılır ama bunun yanı sıra gereksiz kısımlarda çıkan köklerin alınarak sakalın seyrek çıktığı yerlere nakil edilmesi yöntemi de uygulanır. Örneğin elmacık kemikleri üzerindeki gereksiz kıllar çene altına nakledilerek sık bir sakal görünümü elde edilebilir. Bu işlemler talep eden kişinin isteği ve rızası ile istediği şekilde gerçekleşmektedir.

NAKİL NASIL GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR?

Sakal ve bıyık nakli operasyonlarında, vücudun belirli noktalarından alınan kıl kökleri yani greftler, kayıp yaşandığı belirlenen bölgeye nakledilmektedir. Bu operasyonda amaç erkeklerin yeniden doğal bir görünüme ulaşmasını sağlamaktır. Sakal ve bıyıkların vücuda yakın bir açıyla çıkmasından ötürü operasyon mutlaka estetik kaygılar güdülerek gerçekleştirilmelidir. Hiç sakal ve bıyığı olmayan erkeklerin yanı sıra, sadece belli bölgelerde kıllara sahip olan erkekler de bu operasyona girebilmektedir. Sakal ve bıyık saç gibi değildir ve kişiden kişiye farklı yoğunluklar göstermektedir. Bu nedenle seyrek ya da sık kişinin seçimine göre nakil yapılır. Bölgesel kayıplarda öncelikle ekim planı uygulanır. Eğer sakal ve bıyık tamamen yoksa kişinin istediği sıklığa ve yüz şekline bağlı olarak 1000 ila 3000 arasında kök ekimi yapılmaktadır. Tam köse bireylerde bıyık ve çene bölgesine 400 kök, favorilere ise 100 kök toplamda ise 1000 kök ekildiği zaman görünüm ciddi oranda değişecektir. Sakal ve bıyık ekiminde genellikle 3000-4000 bin kök tatmin edici sonuçlar vermektedir. Tüm bu süreç sakal ve bıyık ektirme işlemi isteyen kişinin talebi doğrultusunda değerlendirilerek ve uzman doktor ve personeller tavsiyesi ile gerçekleştirilmektedir.

İşlem genellikle hastanın seçimine bağlı olarak lokal anestezi altında yapılmaktadır. Eğer hastada sakal ve bıyıklar tamamen mevcut değilse çokça bir miktarda kök ekimi gerçekleştirilmektedir. 2 ila 3 saat süren operasyon sonunda herhangi bir acı ve ağrı hissedilmemektedir. Bıyık ve sakal ektirme işleminin süresi ve seansı talep edilen kök sayısına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu süreçte bıyık ve sakal ektirme işlemleri için doğru ve işinde profesyonel ekipler ile çalışılması doğru olacaktır. Böylelikle acısız ve ağrısız bir süreç geçirmeniz mümkün olacaktır.

NAKİL SONRASINDA NELER YAŞANIR?

Nakil sonrasında ekim yapılan alanda iğnelerin batması nedeniyle o bölgelerde kan pıhtısı oluşur ve koyu kırmızı bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünüm ilk banyoda temizlenmektedir. İlk yıkanma 24 ila 48 saat içerisinde yapılmaktadır. 2-3 gün içerisinde sakallar görünmeye başlar. Ekilen sakalların vücut tarafından daha iyi kabullenilmesinden ötürü bu bölgede kanlanmada artış olur ve kıl diplerinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar oluşur. Bunlar tamamen normal bir süreçtir ve 1 ila 2 hafta içerisinde kaybolur bundan sonra cilt normal görüntüsüne ulaşır. Ekimden sonra uzayan sakal ve bıyık 15 günün ardından makasla kısaltılabilmektedir. Ama dileyen kişiler sakal ve bıyıkları uzatabilir. Uzmanların önerisine göre köklerin yeteri şekilde iyi tutunabilmesi için ilk tıraş 1 ay sonra yapılmalıdır. 2. Haftadan sonra ekilen sakal ve bıyıkların bir kısmı “şok dökülme” nedeniyle dökülür bu geçici ve oldukça normal bir durumdur. Geçici dökülmenin ardından 4 ila 8 aylık bir süreç içerisinde dökülen bıyık ve sakallar yeniden çıkar ve kıl kökü 2 yıla kadar daha da kaliteli bir hale gelir.

SAKAL VE BIYIK EKİM FİYATLARI

Sakal ve bıyık ekimi fiyatları kılların hangi konumda ne kadar olduğuna göre değişim de gösterebilmektedir. Bu durum şikayetin seviyesi ne kadar alana kaç kök kıl eklenmesi gerektiği ile değişiklik göstermektedir. Bununla beraber uzman doktora ve merkeze göre de fiyatlar değişmektedir. Konu ile ilgili uzman doktorlara ulaşılması için sakal ve bıyık ektirme işlemi hakkında detaylı araştırma yapılması faydalı olmaktadır. Yanlış kurumların tercih edilmesi ile ciddi sorunlar oluşabileceği gibi tedaviden fayda görmeniz de mümkün olmayacaktır. Harcamış olacağınız para boşa gidecektir. Eğer sizler de sakal ve bıyık kaybınızdan endişe duyuyorsanız, merkezimize gelerek uzman doktorlarımıza görünebilir ve muayene olduktan sonra fiyat alabilirsiniz.