Sıkça Sorulan Sorular

Hayır ekilen saçlar asla dökülmez.

Evet ekilen saçlar uzar ve normal saçlarınız gibi olur.

Evet ekilen saçlarınız tamamen düzeldiğinde uzadığında istediğiniz gibi kestirebilirsiniz.

Erkek tipi saç dökülmesi başta olmak üzere, yanık sebebiyle yada ameliyat, dikiş izi bölgesinde oluşan saç kaybı, kadın tipi saç dökülmesi, yaşın ilerlemesi, genetik, kaza, ani kilo kaybı ve hastalık gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere saç ekim işlemi yapılmaktadır.

Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 6-10 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir. Saç ekimi operasyonu sonrası hasta eğer iş ve sosyal çevresinde bu işlemin belli olmamasını istemiyorsa yaklaşık 14 günlük bir zamana ihtiyacı vardır. Eğer hastanın bu tür endişesi yok ise 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir.

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.

Hayır her saça ekim yapılamaz. Ekim yapılabilmesi ekim yapılacak açıklığın ve ekilmek için alınacak saçların nitelik ve niceliksel tespiti yapılıp ona göre planlanması gereklidir.

Hayır mevcut saçlar dökülmez.

Saç kökleri greft dediğimiz doku parçaları olarak nakledilir. Canlı saç kökü naklinde iki teknik vardır. Birinci teknik FUE (Foliküler Ünit Extractation). İkincisi de kalem tekniği dediğimiz saçı kesmeden yapılan DHI (Direct Hair Implant) tekniğidir. Her iki tekniğin birbirine avantaj ve dezavantajları vardır.

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra özellikle donör alanda her hangi bir kesi veya bir dikiş olmadığı için iz kalma olasılığı yoktur.

Tek seans yeterli olup olmayacağı, saç dökülme olan alanların genişliğine göre karar verilir. Ekim yapılan alandaki dökülme oranı çok önemlidir. Aynı zamanda greftlerin alındığı ense bölgesindeki verici alan önemlidir. Ekim yapılacak alandaki hiç saç olmamasına veya saç olmasına göre seanslara karar verilir.

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır. İlk muayenenizde kaç seans gerektiğini size söylemekteyiz. İkinci seans olması gereken kişiler, saç ekiminden 6 ay sonra 2.ci seanslarını olabilirler.

Operasyondan sonra şapka kullanımı uygun değildir. 15. gün sonunda, doktorunuzun onayı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Hijyen açısından önemli bir uygulama olduğu için klinik koşullarında gerçekleştirilmelidir. Saç ekimi kişiler uyanıkken yapılan bir operasyon olduğu ve 4-8 saat arası sürdüğü için kişiler müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir.

Saç ekimi bu alanda eğitim alarak yetkilendirilen doktorlar ve saç ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Ekim yapacak uzmanlar teorik ve pratik bilgisi iyi olan saç ekim uzmanları olmalıdır.

Evet kadınlara saç ekimi yapıyoruz.